Tabancada Parmaklar ve Kolla Nişan Almak!


Tabanca ile nişan almak işi, tüfeğe hiç ama hiç benzemez. Tabanca ile nişancı almak işi, parmaklarınız ile kılıftaki tabancaya ilk davrandığınızda başlar ve tabancayı tutuş şekliniz, kabze kavrama bahsinde anlattığımız gibi değilse bütün atış süresince açısal nişan hatası ile karşı karşıya kalırız ve düzeltme şansımız malesef olmaz.

Başarılı atışlar yapamayınca da içimiz içimizi yer ve hep bir bahane buluruz ama doğru değildir bu bahaneler. Doğru olan ise kabzeyi doğru kavrayamadığımızdır. Kılıftan tabancayı çıkarırken parmaklarımız öyle bir tutmalıdır ki namlu hattı ile kolumuz aynı çizgide olmalıdır.Tabanca namlu hattı ile tabancayı tutan kolumuz tek çizgi oluşturduğunda, tabancayı hedefe doğrulttuğumuzda tabancanın arpacığı tabancanın gezinin tam ortasına kendiliğinden oturur. Böylece siz hedefin sağına veya soluna ıskalamazsınız. İşte parmaklarınız ve tutuşunuz otomatik nişan aldı veeeee burada göz sadece arpacığın tam ortada olduğunu takip etti.

Gelelim şimdi, nişanın ikinci perdesine: arpacığı gaz içinde silme tepe yapmak. Evet bunu da kolumuz gerçekleştirir. Nasıl mı? Basit düz bir şekilde tabancayı tutan kolun aşağı yukarı hareket ettirmek ve silme tepe olunca durdurmak. Evet, burada da göz sadece sabit olarak hareketi takip etti. Örneğin terörist merdivenin yukarısında nişan almak için ne yaparız? Kolumuzu kaldırız değil mi?Terörist merdivenin altında ne yaparsınız silme tepe yapmak için arpacığı değil, kolunuzu indirirsiniz değil mi? Pekiii bu durumda kolunuz doğru hareketi yaparak nişan almış olmuyor mu? Sağda terörist! ne yaparsınız kolunuzu sağa çevirirsiniz değil mi? Terörist solda, kolunuzu sola çevirirsiniz. Bu pozisyonlarda göz, sadece sabit durarak doğru yere arpacık ve gez geldiğinde hareketi durdurur. İşte böyle sevgili silah tutkunları, nişanın yarısını pamaklarınız, diğer yarısını kolumuz alır. Yüreğe hiiiç benzemiyor değil mi? Kalın sağlıcakla

#SerhatKerman #nişanalmak #poligonclub #atışeğitimi #güvenlikeğitimi

672 views0 comments

Recent Posts

See All
®

Address

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Kuyu Sok.

No: 42/A, 34387 Şişli

İSTANBUL / TÜRKİYE

T: +90 212 288 38 38

E: info@poligonclub.com

Visit

Information

Social media

SUBSCRIBE TO OUR SITE
Be aware of the campaigns.