Poligon Nedir, Ne Değildir?

Updated: Oct 4, 2020


Atış poligonları kapalı veya açık olabilir. Açık hava poligonları tüfeklere uygunken, kapalı poligonlar tabanca ile sınırlandırılmıştır. Poligon Club da özel kapalı atış poligonu sınıfındadır ve herkese açıktır.


Poligon Türleri

Poligonlar açık ve kapalı olmak üzere ikiyi ayrılır. Kentsel alanlarda, çoğu atış poligonu kapalı tesisler olarak konumlanmıştır. Dış mekan açık hava atış poligonları ise güvenlik, gürültü kirliliği ve toprak kirliliği gibi endişeler nedeniyle genellikle kalabalık alanlardan uzakta bulunur.


Kapalı Alan Poligonları

Kapalı poligonlar genellikle bağımsız yapılar olarak inşa edilirler. Genellikle büyük binaların bodrum katındaki büyük alanlarda faaliyet gösterirler. Bu tip poligonların havadar olması, güneş alması, akustik izolasyonu, aydınlanması ve havalandırma sisteminin güçlü olması önemlidir. Balistik koruma tedbirleri de poligonları değerlendirmek açısından bir başka kriterdir. Poligon Club, tüm bu kriterleri yerine getirmesi nedeniyle silahseverlerin tercih sebebidir.

Kapalı atış poligonlarının temel bileşenleri, atış hatları / şeritleri / yolları, hedefler ve mermi kapanından oluşur.


Yapısal Bileşenler

Bir poligonun yapısal bileşenleri dediğimizde poligon duvarları, tavan bölmeleri ve poligon mermi tuzağı anlaşılır.


Atış poligonu duvarları genellikle dökme beton, prekast beton veya duvar bloklarından yapılır. Duvarlar ses geçilmez olmalı ve mermilerin arkadan sıçramasına karşı yeterli balistik koruma sağlamalıdır . Zeminler, pürüzsüz yüzey kaplamalı yoğun betonarme betondan yapılmalı ve mümkünse yumuşak bir materyalle kaplanmalıdır.

İç mekan atış menzili çatıları, hatalı ateşlenen mermileri yeniden yönlendirecek, bakımı kolaylaştıracak ve kurşun birikmesini önleyecek düz bir yüzeye sahip çelik kirişlerden veya prekast beton panellerden oluşmalıdır.


Tavan bölmeleri, tavanları, aydınlatma armatürlerini, havalandırma kanallarını ve diğer korumasız unsurları başıboş mermilerden koruyan 25–30 derecelik bir açıyla monte edilir.


Bölmeler tipik olarak yangına dayanıklı kontrplak ile kaplanmış zırhlı çelik levhadan yapılmıştır.

Kontrol odaları veya istasyonları, atış poligonu ekipmanı, iletişim, ışıklar ve güvenlik için merkezi kontrolleri barındırır. Kontroller, poligon sorumlusu tarafından çalıştırılır.

Kontrol istasyonu, tüm atış yollarını ve tüm atıcıları görebilecek konumda olmalıdır. Ayrıca kamera sistemleriyle de entegre olmalıdır. Kontrol istasyonları genellikle kurşun geçirmez gözlem pencerelerine sahip beton bloklardan yapılır.


Mermi Kapanları

Arka durdurucular ve mermi tuzakları, mermiden gelen enerjiyi emmek ve merminin menzil alanının ötesine sıçramasını önlemek, onu yakalamak için kullanılır. Mermi tuzakları çeşitli tasarımlarda gelir ve genellikle geçilmez metal plakalardan yapılır. Plakaların ve kullanılan malzemelerin kalınlığı, menzilde ateşlenecek mermilerin hız ve enerji seviyelerine bağlıdır.

Modern tuzakların çoğu, enerjilerini gidermek için mermileri diğer metal plakalara çeviren açılı sertleştirilmiş çelik plakalardan oluşur. Plakalar aşınmaya ve metal yorgunluğuna dayanıklı olmalıdır. Tuzaklar, kullanılmış mermileri tuzağın önündeki bir toplama alanına veya yüksek enerjili mermiler için tuzağın arkasındaki bir toplama alanına yönlendirir. Bu özelliklere bire bir uyan Poligon Club’taki mermi durdurucunun önünde ilaveten mermiye dayanıklı kalın kavucuk ekstra bir perde de mevcuttur.


Birçok iç mekan ateşleme sahası, silahlar için bir temizlik odası, bir eğitim sınıfı, tuvaletler (duş tesisleri dahil), ofis alanları, bekleme alanı ve bakım odaları gibi ek alanlara sahiptir.


Atış Kabinleri

Bazı atış poligonları, atıcılara tanımlanmış bir atış alanı sağlamak ve bitişik atıcılardan tekleme ve fırlatılan mermi fişeklerinden kaynaklanan potansiyel tehlikeyi azaltmak için atış kabinleri ile donatılmıştır. Atış kabinleri, silahların atılmasının diğer atıcılar üzerindeki etkisini azaltmak için akustik olarak işlenebilen bölmelerden veya panellerden yapılmıştır. Kabinler bazen iletişim veya hedef operasyon ekipmanı ile donatılmıştır; hedef veya kabin aydınlatma kontrolleri; silahları ve mermileri tutmak için veya atıcıların menzile girmesini önlemek için raflar; ve bir bariyerin arkasından atış alıştırması yapmak için ekipman.

Genellikle kırmızı veya turuncu olarak işaretlenen atış hattı, atış kabinlerinin menzil altı kenarı boyunca uzanır. Bazı serilerde, atış sırasında bir atıcı bu çizgiyi geçtiğinde alarmı devreye sokabilen hareket dedektörleri bulunur.


Hedef Sistemleri

Hedef sistemleri bir hedef, bir hedef taşıyıcı sistem ve bir hedef kontrol sisteminden oluşur. İç mekan ateşleme sahaları için hedefler genellikle farklı tasarımlara sahip kağıtlardan oluşur

Hedef taşıyıcı sistem, hedefi atış hattı ile hedef hattı arasında ileri ve geri yönde taşıyarak atış menzilinin daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Hedef kontrol sistemi veya ekranlı mini modüller, eğitmenin veya atıcının hedefi istenilen uzaklığa ayarlamasını sağlar. Poligon Club da her bir atış kabininde kameralı kontrol kumandası bulunmaktadır.Havalandırma Sistemleri

Kapalı atış poligonu tasarımında ve sağlıklı çalışmasında kritik bir bileşen havalandırma sistemidir. Uygun havalandırma, atıcıların havadaki kurşun parçacıklarına ve diğer yanma yan ürünlerine maruz kalmasını azaltır.

Havalandırma sistemleri, besleme ve egzoz havası sistemlerinden ve ilgili kanal sistemlerinden oluşur. Poligon Club’ta havalandırma sistemi havanın devir daimiyle değil, dışarıdaki temiz havanın filtre edilerek içeri aktarımı üzerine kuruludur.


567 views0 comments

Recent Posts

See All
®

Address

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Kuyu Sok.

No: 42/A, 34387 Şişli

İSTANBUL / TÜRKİYE

T: +90 212 288 38 38

E: info@poligonclub.com

Visit

Information

Social media

SUBSCRIBE TO OUR SITE
Be aware of the campaigns.